Prezentace firmy Pedikom
Noha a její nemoci
Vyšetření nohou
Zastoupení firmy
Pedikom Czech - počítačové vyšetření zatížení chodidla, zdravotní pomůcka, ortopedická vložka, nemoci nohou, nemoci chodidel

Pedikom Czech Pedikom MFB award

Vbočený palec - Hallux valgus

Hallus valgus, vbočený palec, problémy nohou, problémy chodidelJe to deformace,která se vyskytuje velice často a mnoha lidem již značně ztrpčila život.Palec je zahnutý směrem dovnitř,tj. směrem k ostatním prstům.

 • Jeho vznik
  Je nejčastější a nejzávažnější deformací přední části chodidla. Nemoc začíná tím,že příčná klenba klesne a chodidlo se rozprostře (rozšlápnutá noha).Palec na noze se stáčí(abdukce) směrem k laterální(vnější) straně,první metatarzální kost se otáčí (addukce) směrem ke straně mediální (vnitřní) a vzájemně tvoří úhel,který může dosáhnout i 90°.I.aII. kost metatarzální se Hallus valgus, vbočený palec, problémy nohou, problémy chodidelod sebe oddálí.Silné šlachy,které jsou upnuty na druhém prstovém článku palce se nezkrátí.Kloub palce je jakoby přelomen a stahován vnitřním směrem. Při výraznějších deformacích palec tlačí na sousední druhý prst a vlastně sklouzne pod anebo přes něj.Vzniká Hallux superductus.Tím,že II.prst uvolní palci místo,deformuje se do tvaru kladívka a vzniká kladívkový prst,Digitus malleus.
 • Příznaky a stížnosti
  Na mediální straně hlavičky první nártní kosti se utváří-prominuje kostní "výrůstek" (pseudoextosa) a na vrchu váček(burza).Ta se zánětlivě mění následkem tlaku a dráždivého tření o obuv.Někdy začnou i hnisat.Zánět se může rozšířit do okolí na okostici.Taková noha je velice bolestivá i v době relativního klidu.Na chodidle se tvoří bolavé otlaky.Kromě toho palec rotuje kolem své osy směrem ven.Je tedy vbočený,tj. ve valgózní poloze.
 • Prevence
  Je velice důležité vědět,že Hallus valgus a Digitus malleus vznikají v důsledku klesání příčné klenby.Včasným nošením odpovídajících vložek lze předcházet a zabránit rozvinutí těchto nemocí.
 • Tlakový snímek
  Hallux valgus, vbočený palec, vyšetření nohy, ortopedická vložkaZborcená klenba je příčinou toho,že se chodidlo o terén neopírá normálním způsobem ve třech,ale jenom ve dvou bodech.Celá váha těla spočívá pouze na III.metatarzální kosti(1) a na patě.Tento vratký postoj způsobuje předčasnou únavu svalů holeně a stehen.Lehkost a pružnost se z chůze vytrácí.Tento problém nejvíce zatěžuje sportovce. Noha se rozplácne a metatarzální kosti se od sebe vějířovitě oddálí. Palec se vtáčí dovnitř(3),protože ho dovnitř táhne silná šlacha,která je na něm uchycena. V místě,kde se palec ohýbá směrem dovnitř,se utváří hrbol(2),který nazýváme sukem-Hallux valgus.
 • Terapie
  Dobrá vložka slouží preventivně a současně brání dalšímu zhoršování již vzniklých změn u takové nemoci jakou je Hallux valgus.Dlouhodobé nošení vložek může vést ke zdárné regeneraci klenby.Zanedbanou sukovitost lze korigovat pouze chirurgickým zákrokem.Po provedeném zákroku je nošení vložek takříkajíc povinné.